Komórki macierzyste w przemyśle kosmetycznym uwarunkowania prawne, perspektywy stosowania
W dobie dynamicznego rozwoju medycyny oraz przemysłu kosmetycznego i związanego z nim dążenia do poszukiwania nowoczesnych metod terapeutycznych, komórki macierzyste (stem cells) mają szczególne znaczenie.
Z jednej strony terapie i produkty bazujące na ich zastosowaniu uznawane są za emanację innowacyjności, a niekiedy wręcz postrzega się w nich jedyną szansę powodzenia procesu terapeutycznego. Z drugiej zaś strony, wykorzystywanie komórek macierzystych w medycynie i kosmetologii obciążone jest szeregiem wątpliwości etycznych i prawnych, a także spotyka się z krytyką zasadzoną na kwestionowaniu ich skuteczności.
Celem niniejszego artykułu nie jest jednakże rozstrzyganie rysującego się w dyskursie praktycznym sporu co do celowości i zasadności stosowania komórek macierzystych w medycynie oraz przemyśle kosmetycznym, a przybliżenie rozwiązań prawnych istniejących w tym zakresie na gruncie krajowym i europejskim oraz omówienie perspektywy ich zastosowania w kosmetykach.
Jak zostało już zasygnalizowane, możliwość stosowania komórek macierzystych w przemyśle kosmetycznym spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i pozytywnym przyjęciem. To z kolei spowodowało rozkwit badań naukowych w tym przedmiocie. Badania te dotyczą używanych w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry, zarówno komórek pochodzących od ludzi, jak i komórek macierzystych roślinnych.
Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 2/2020 Przemysłu Farmaceutycznego TUTAJ
Komentarze