Podróż w czasie
Rok 2018 był wyjątkowy dla naszego wydawnictwa. BMP przez ostatnie 12 miesięcy świętowało – również podczas sympozjów dla branży farmaceutycznej i kosmetycznej – jubileusz 25-lecia działalności. Śledząc relacje medialne, uczestnicząc w przeróżnych konferencjach prasowych, spotykając się z przedstawicielami wielu firm, mogliśmy zauważyć, że w bieżącym roku nie byliśmy jedynymi, którzy celebrowali okrągłą rocznicę.
W farmacji – choćby firma GSK podsumowała niedawno ostatnie 20 lat (w 1998 r. poznańska fabryka została sprywatyzowana i zakupiona przez Glaxo Wellcome, które później, po połączeniu, stało się spółką GlaxoSmithKline). – Te 20 lat to transformacja zakładu, który był niegdyś lokalnym dostawcą leków generycznych na około 20 rynków Europy Wschodniej, do pozycji fabryki, która wysyła innowacyjne leki na ponad 130 rynków całego świata – mówi w wywiadzie Robert Książkiewicz, dyrektor Fabryki GlaxoSmithKline w Poznaniu (str. 8).
Zawsze przy okazji jubileuszy wspomina się początki. I choć są zdjęcia, może filmy i oczywiście wspomnienia, to wielu z pewnością marzy o choć krótkiej podróży w czasie. W przypadku BMP cofnięcie się o 25 lat, zwłaszcza dla młodych redaktorów, byłoby szokiem, gdyby zobaczyli np. sprzęt, wykorzystywany do tworzenia gazety (te aparaty, dyktafony, druk; oczywiście o bogactwie internetu można zapomnieć!). Trochę nawiązując do tych podróży, spytaliśmy również dyrektora Książkiewicza: „jaki zakład byśmy zobaczyli, gdybyśmy porównali poznańską fabrykę sprzed lat i dziś?”.
Oczywiście zmiany są ogromne: począwszy od obszarów produkcyjnych, przez kwestie transferu leków i technologii, do obszaru kontroli jakości (której poświęcamy sporo miejsca w bieżącym wydaniu).
I pewnie za kolejne 20 lat – gdy spojrzymy np. na rozwijane w Polsce obszary badań czy innowacji – równie trudno będzie można rozpoznać i zakład GSK, i całą branżę, porównując je do sytuacji z 2018 r.
|