Sny o robotach
Pierwszy działający robot powstał w 1738 roku. Był nim grający na flecie android, skonstruowany przez Jacquesa de Vaucanson. Samo słowo „robot” w języku czeskim oznacza „ciężką pracę”, zaś termin „robotyka” wprowadził Isaac Asimov w opowiadaniu „Zabawa w berka”. Asimov jest także autorem trzech praw robotyki. Po pierwsze: robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy. Po drugie: robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z pierwszym prawem, a po trzecie: robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z pierwszym lub drugim prawem1.
Obecność robotów w naszym życiu już nikogo nie dziwi, zastępują nas w coraz większej liczbie codziennych czynności. Dlaczego? Robią wszystko szybciej, lepiej. Wyręczamy się nimi, ale równocześnie trochę nas… przerażają. Wielu naukowców, artystów, wizjonerów ostrzega wręcz przed niekontrolowanym przejęciem przez maszyny władzy nad człowiekiem i światem. Temat buntu maszyn pojawia się w wielu filmach czy książkach.
Faktem jest, że robotyzacja mimo to postępuje i nic nie wskazuje, że chcielibyśmy i moglibyśmy ją zatrzymać, szczególnie w przemyśle, w tym w farmacji. Automatyzacja to dzisiaj konieczność, ponieważ trzeba produkować więcej (minimalizacja strat), lepiej (jakość!) i bezpieczniej, w krótszym czasie.
W podróż do fabryki przyszłości zabiera nas Rafał Grabicki, który w artykule „Wirtualna produkcja rzeczywistych leków” pisze m.in. o awatarach, czyli robotach człekokształtnych, które po podłączeniu się człowieka do ich oprogramowania będą przejmowały wszystkie funkcje, które ten będzie wykonywał w innym miejscu pracy. Widzieliśmy to już w filmie Jamesa Camerona...
Zanim jednak do awatarów farmacja dojdzie, to na razie skupia się na unowocześnianiu parku maszynowego. Starać się muszą także producenci kosmetyków, którzy na mocy nowych regulacji prawnych zobowiązani są jeszcze bardziej dbać o jakość, a tym samym bezpieczeństwo konsumentów. W „Przemyśle Kosmetycznym” piszemy właśnie o bezpieczeństwie, trendzie zero waste i o tym, czy można sprzedawać kosmetyki bez opakowań.
Przypis
1 Patrz Wikipedia, hasło: Robot [dostęp: 7.10.2019 r.]
|