Rozwój w szybkim tempie
W Japonii robotyzacja i sztuczna inteligencja mogą wkrótce zastąpić 50% siły roboczej. Roboty wyposażone w samodoskonalące się systemy sztucznej inteligencji już w ciągu dwóch dekad będą w stanie wykonać ponad jedną trzecią prac, obecnie wykonywanych przez ludzi. Japończycy prowadzą takie badania głównie ze względu na szybkie starzenie się społeczeństwa, co powoduje wciąż rosnące niedobory siły roboczej. Wiele branż czekają zatem fundamentalne zmiany.
Od kilku lat rozwój technologii robotycznych przebiega w bardzo szybkim tempie, a roboty wdrażane są w bardzo wielu segmentach przemysłu, także w farmacji. Ostatnie lata na rynku robotów to pojawienie się rozwiązań, które mogą bezpiecznie pracować w bezpośredniej bliskości człowieka. Ciekawym przykładem wykorzystania robotów współpracujących jest stanowisko stworzone przez specjalistów AGH do mieszania cytostatyków – leków wykorzystywanych w chemioterapii przeciwnowotworowej. Mogą państwo przeczytać o tym na 21 stronie tego wydania PF.
Branża farmaceutyczna nie zwalnia tempa i wciąż inwestuje. W połowie września uczestniczyłam w Dniu Otwartym Medany, gdzie odwiedzający mieli okazję do zwiedzenia różnych oddziałów zakładu produkcyjnego i zobaczyć „od kuchni”, na czym polega praca w przemyśle farmaceutycznym. Sławomir Adamiak, z którym wywiad zamieszczamy na stronie 8, wskazuje, że obecne moce produkcyjne Medany są wykorzystywane w 100%:„Stąd decyzja właściciela firmy i zarządu o inwestowaniu w nowy oddział produkcyjny, który powstaje już od roku. Uruchomienie planowane jest na połowę 2019 r. To pozwoli zwiększyć moce produkcyjne Medany aż dwukrotnie”.
Oprócz inwestycji, śledzimy również zmiany i regulacje prawne. Jak zauważa mecenas Katarzyna Czyżewska (na stronie 54), wakacje to okres, który zdecydowanie nie sprzyja pracom legislacyjnym, jednak w ciągu tych dwóch miesięcy wiele może się wydarzyć. Chodzi tu o zmianę w Prawie farmaceutycznym wprowadzoną rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten wpłynął do sejmu 27 czerwca, a 23 sierpnia 2018 roku wszedł już w życie.
Tradycyjnie już, w drugiej części magazynu zamieszczamy dodatek „Przemysł Kosmetyczny”. A w nim między innymi fotoreportaż z zakładu produkcyjnego Delia, wywiad z prezesem Józefem Szmichem, a także przewodnik po tym, jak stworzyć swój własny portal kosmetyczny.
Po jeszcze większą dawkę wiedzy już teraz zapraszam Państwa do Wrocławia, na XIV edycję Jesiennego Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego, które odbędzie się 8 i 9 listopada.
|