Doskonałość
Nie bój się doskonałości – nigdy jej nie osiągniesz. Salvador Dali
Branża farmaceutyczna nie od dziś należy do grona przemysłów najbardziej innowacyjnych. Tak być musi, bo nowatorskość to dążenie do doskonałości, a ta jest niezwykle istotna w kontekście bezpieczeństwa pacjenta przyjmującego leki. W farmacji innowacyjność rozumie się bardzo szeroko – jak pisze Monika Lamparska-Przybysz: „Innowacje w przemyśle farmaceutycznym nie polegają bowiem wyłącznie na opracowaniu całkowicie nowych leków oryginalnych. Są nimi również: udoskonalenia procesów produkcyjnych, nowe sposoby syntezy chemicznej znanych już wcześniej substancji farmaceutycznych, nowe postaci leków […]”.
W aktualnym numerze skupiliśmy się właśnie na udoskonalaniu – na efektywnym wytwarzaniu i tym, co jeszcze można poprawić. Jak zaznacza Rafał Grabicki, nie chodzi tutaj tylko o produkcję, bo efektywne wytwarzanie to wynik zaangażowania wielu działów i osób. Czy to recepta na doskonałość? Tak, to model idealny. Do niego, chociaż często wyboistą drogą, dążą firmy farmaceutyczne. Wszyscy zgodnie podkreślają, że nie można zapomnieć, że w tym procesie ważni są przede wszystkim ludzie, pracownicy, o których coraz trudnej. W US Pharmacia znaleźli swój złoty środek: „Nasz wysoki wskaźnik zaangażowania w obszarach operacyjnych to efekt ciągłej aktywności i uważności na to, co dzieje się w firmie. Stawiamy na atmosferę i kulturę współpracy, na procesy, na ich transparentność, a przede wszystkim na rozmowę” – pisze Michalina Gerlich.
Według surrealisty Salvadora Dali nie da się osiągnąć doskonałości. Ale możne warto próbować chociaż się do niej zbliżyć. A w obszarze efektywności w branży farmaceutycznej wciąż jest coś do zrobienia, potrzeb jest wiele, ale i nie brakuje pomysłów – o nich będziemy rozmawiać podczas XI Wiosennej Konferencji Farmaceutycznej 4-5 kwietnia w Rzeszowie, na którą serdecznie zapraszam.
|