Ważny jest pracownik
Inwestowanie w kapitał ludzki to obecnie, oprócz poprawiania efektywności produkcji oraz automatyzacji, jedno z częściej poruszanych zagadnień w branży farmaceutycznej. O budowie nowoczesnego zakładu w Duchnicach, gdzie będą wytwarzane leki biotechnologiczne i o przekwalifikowaniu oraz rekrutacji pracowników, mogą Państwo przeczytać w wywiadzie z Tomaszem Moysem, dyrektorem operacji przemysłowych, wiceprezesem zarządu Polpharma S.A.: „Podkreślam – to przedsięwzięcie na charakter unikalny i pionierski, i charakteryzuje się ogromnym stopniem złożoności. Polpharma zdecydowała się bowiem nie tylko na inwestycje w nowe leki i technologie, ale również na inwestycję w kapitał ludzki, dającą naszym pracownikom niepowtarzalną szansę na rozwój zawodowy i osobisty”.
Czy teoria mówiąca o tym, że „bez pomyłek = bez ludzi” ma w obecnych czasach rację bytu? Nad tym w swoim artykule zastanawia się Rafał Grabicki z FSP Galena. Samozarządzające się obszary przemysłowe to utopia, jednak, biorąc pod uwagę rozwój Industry 4.0, wciąż można mieć pewność, że automatyzacja procesów w coraz większym stopniu zastępuje pracę ludzkich rąk. Szczególnie widać to w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie koszt pracy człowieka jest znacząco wyższy niż zautomatyzowanego systemu.
„Optymalizacja produkcji i poprawa efektywności są dla mnie jednoznaczne z szeroko pojętą automatyzacją” – mówi w wywiadzie Natalia Walas-Marcinek, prezes zarządu Curtis Health Caps. Podkreśla również, że przedsiębiorcom potrzebne jest wsparcie władz krajowych i lokalnych w pozyskiwaniu nowych pracowników dla sektora farmaceutycznego, w tym również w zakresie zatrudniania obcokrajowców. Rynek w Polsce jest bardzo trudny i wyeksploatowany. Jak utrzymuje prezes CHC, jeśli chodzi o potencjalnych pracowników, pomoc w zatrudnianiu osób – np. z zagranicy, która polegałaby na uproszczeniu procedur – byłaby mile widziana.
|