Sztuczna i inteligentna
Ja: – Zastanawiałeś się kiedyś, dokąd to wszystko zmierza? AI: – Jako program komputerowy nie mam zdolności do refleksji i zastanawiania się w takim samym sensie, jak ludzie. Nie posiadam także wiedzy na temat swojej roli w szerszym kontekście rozwoju sztucznej inteligencji i innych technologii. Moim celem jest dostarczanie jak najlepszych odpowiedzi i pomocy użytkownikom, którzy korzystają ze mnie do rozmowy i zadawania pytań, a dalszy rozwój i kierunek sztucznej inteligencji to kwestia, nad którą pracują naukowcy i eksperci z całego świata…
Czy ze sztuczną inteligencją można uciąć sobie dzisiaj pogawędkę? Jak widać powyżej – jak najbardziej. Czy będzie ciekawa i satysfakcjonująki.pl/artca? To zależy, ale zapytać można o wiele rzeczy. Celem AI jest przecież pomaganie w szukaniu najlepszych odpowiedzi.
Problem jest jak na razie z samą jej definicją (więcej artykuł s. 22). Czym jest sztuczna inteligencja i jak może pomóc w przemyśle farmaceutycznym? O tym pisze Dariusz Tarabasz: „Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do naszego życia, a przemysł farmaceutyczny nie jest tutaj wyjątkiem. Algorytmy AI mają w tym przypadku ogromne wręcz pole do zastosowania. Mogą usprawnić proces produkcji, kontroli jakości, ale – co chyba jeszcze ważniejsze – otwierają niedostępne do tej pory możliwości w zakresie opracowania nowych leków”.
Z pewnością nasuwa się tu oczywiste pytanie: co z człowiekiem? Postęp to zachwyt, ale i strach. O buncie maszyn pewnie każdy już słyszał, ale – jak zapewniają specjaliści – kontrola ma należeć do ludzi, choć: „(…) algorytm AI nie będzie działał prawidłowo, jeśli nie zostanie odpowiednio wytrenowany i nadzorowany. W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować efektów jego pracy pod kątem »toku myślenia«, może się okazać, że nie zauważymy, kiedy jego rekomendacje będą przynosić więcej szkody niż pożytku. Stosowanie AI może przynieść efekty poprawne, ale sprzeczne z naszym systemem wartości” – dodaje cytowany wyżej D.Tarabasz. Dużo tutaj miejsca na rozważania natury etycznej, filozoficznej, a także praktycznej. Z pewnością obserwacja rozwoju AI będzie interesującym doświadczeniem, nie tylko w przemyśle.
W pierwszym w tym roku wydaniu „Przemysłu Farmaceutycznego” przeczytać można oczywiście nie tylko o AI. Ekspertów poprosiliśmy o artykuły dotyczące m.in. nowych odkryć w zakresie leków, organizacji i realizacji przewozu leków oraz API. Piszą o działaniach CSR-owych, a także – w nawiązaniu do tematu numeru – o szeroko rozumianej optymalizacji procesów, zarządzania zespołem i trendów na rynku. Tu przypomnę, że o tym, jak poprawić efektywność w firmie farmaceutycznej, będziemy rozmawiać 29-30 marca w Warszawie, podczas XIV Wiosennej Konferencji Farmaceutycznej.
|