Warto czy nie warto?
Każdego roku, z reguły na początku, publikujemy materiały, w których eksperci z branży zastanawiają się, co można zrobić, poprawić, usprawnić, uczynić, by proces produkcji leków był jeszcze bardziej efektywny. Inaczej mówiąc: jak produkować leki dobrej jakości, w dużej ilości i po dobrej cenie. No właśnie: jak…? I czy warto?
Z pewnością niezbędna jest współpraca, komunikacja, gdyż wytwórnia to nie tylko produkcja. Jak wskazuje Rafał Grabicki: „Proces produkcyjny w dzisiejszych czasach to najczęściej wysoce zautomatyzowany zespół urządzeń, które odpowiednio zaprogramowane i serwisowane pracują bezawaryjnie, osiągając oczekiwane wydajności”. Jednocześnie autor stawia ważne pytanie – czy wystarczy mieć dobrze zaprogramowane urządzenie, żeby proces był powtarzalny z wysoką jakością i wydajnością? Oczywiście, że nie, ponieważ awaria nigdy nie wybiera dobrego czasu. A to tylko jeden z powodów.
Nad wieloma znaczeniami i zasadnością optymalizacji zastanawia się Anna Kwiatkowska: „optymalizuje się niemal wszystko, a nic, co nie zostało zoptymalizowane lub optymalizacji właśnie nie podlega, nie powinno mieć racji bytu w zakładzie przemysłowym. Także w przemyśle farmaceutycznym optymalizacja znalazła już swoje ważne miejsce (…)”. Autorka stawia pytanie: czy warto? Odpowiedzi polecam poszukać w artykule na s. 12.
Przed branżą w najbliższym czasie staną kolejne wyzwania. Przede wszystkim w zakresie badań i rozwoju oraz ich finansowania. „Niewłaściwe, zawężające rozumienie pojęcia >>innowacja<< prowadzi do osłabienia polskiej branży farmaceutycznej i utraty jej konkurencyjności oraz do zagrożenia dla szerokiego dostępu do nowoczesnych i tańszych leków” – piszą członkowie Zespółu ds. Definiowania Innowacji w Przemyśle Farmaceutycznym w Polsce. – Bardzo mylący jest używany błędnie podział firm farmaceutycznych na innowacyjne i generyczne, ponieważ te są również innowacyjne – wyjaśnia Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków. Zgodnie z przyjętym w 1991 r. w Oslo w ramach OECD porozumieniem w sprawie określenia i pomiaru innowacji w przedsiębiorstwach (tzw. Oslo Manual) leki generyczne spełniają kryteria innowacyjności. Ich wprowadzanie na nasz rynek zmienia jego strukturę i przekłada się na zwiększenie dostępności do farmakoterapii w Polsce, co jest działaniem innowacyjnym – dodaje. Bez zrozumienia tej kwestii, żadna optymalizacja nie będzie miała ani miejsca, ani sensu.
Obecna sytuacja na wschodzie Europy także stanowi wyzwanie. Już zresztą pandemia pokazała, jak ważna jest krajowa produkcja leków, zapewniająca bezpieczeństwo lekowe Polski. O tym i innych ważnych zagadnieniach z kręgu optymalizacji, efektywności i jakości będziemy rozmawiać podczas Wiosennej Konferencji Farmaceutycznej. Optymalizacja i Efektywność, 29-30 marca w Jachrance.
Aldona Senczkowska-Soroka
|