Nowe enzymy z ekstremalnych środowisk morskich: projekt NEXTMARINE
Politechnika Łódzka bierze udział w przełomowym projekcie NEXTMARINE, który ma na celu odkrywanie i wykorzystywanie nowych enzymów z ekstremalnych środowisk morskich. Pracami kierować będzie dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ z Wydziału Chemicznego. Projekt, realizowany w ramach programu Horyzont Europa, otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal 5 milionów euro od Unii Europejskiej.

Innowacyjne bioprodukty i farmaceutyki
NEXTMARINE koncentruje się na rozwoju zrównoważonych bioprocesów enzymatycznych, wykorzystując potencjał mikroorganizmów żyjących w warunkach morskich. Celem jest opracowanie innowacyjnych bioproduktów i farmaceutyków opartych na morskich polisacharydach, które wykazują bioaktywność, zdolność do tworzenia żeli oraz biodegradowalność. Te właściwości sprawiają, że znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym.
Międzynarodowe konsorcjum
Projekt NEXTMARINE realizowany jest przez konsorcjum, w skład którego wchodzi dziewięć jednostek z całej Europy, w tym instytucje akademickie i przemysłowe z Grecji, Niemiec, Słowacji, Belgii, Danii, Szwecji i Hiszpanii. Koordynatorem projektu jest University of Crete z Grecji.
Przyszłość biotechnologii
Jak zaznacza prof. Anna Masek dzięki NEXTMARINE, możliwe jest rozwijanie nowoczesnych, ekologicznych technologii, które zwiększą konkurencyjność rynku biotechnologicznego. To wyjątkowa szansa na tworzenie produktów o wysokiej wartości dodanej, które mogą zrewolucjonizować różne gałęzie przemysłu.
Komentarze