Partner serwisu
26 lipca 2024

Minimalizm w pielęgnacji – czy to ma sens?

Kategoria: Z życia branży

W dzisiejszym świecie, przepełnionym najróżniejszymi produktami kosmetycznymi i zanieczyszczeniami w powietrzu, minimalistyczne podejście do pielęgnacji staje się coraz częstsze. Tzw. “Skin Streaming” i “Hair Streaming” zdobywają popularność wśród świadomych konsumentek i konsumentów oraz osób ceniących naturalną, prostą i szybką pielęgnację.

Minimalizm w pielęgnacji – czy to ma sens?

Czym jest minimalizm w pielęgnacji?

Minimalizm w pielęgnacji ma wiele korzyści, zarówno dla skóry i włosów, jak i dla środowiska. Nauka potwierdza, że proste podejście do pielęgnacji może być równie skuteczne, a często jest też bardziej korzystne, niż skomplikowane, wieloetapowe rutyny pielęgnacyjne. Ograniczenie liczby produktów może zmniejszyć ryzyko podrażnień, wspierać zdrową barierę skórną, oszczędzać czas i pieniądze oraz zmniejszać wpływ na środowisko.

Skin Streaming i Hair Streaming to nie tylko chwilowe trendy, ale filozofia, która zakłada ograniczenie liczby stosowanych produktów do tych naprawdę niezbędnych.

Rozpoczęcie minimalistycznej pielęgnacji dobrze jest zacząć od dobrania podstawowych produktów i obserwowania, jak reaguje na nie skóra. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu w pielęgnacji jest regularność i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb skóry oraz włosów. Wybrane produkty powinny być zatem sformułowane w oparciu o wysokiej jakości składniki i pozbawione drażniących detergentów czy sztucznych dodatków. Żeby naprawdę zobaczyć efekty, warto dokładnie przestudiować składy kosmetyków, aby nie powtarzać niepotrzebnie zawartych w nich substancji aktywnych.

Zasady i korzyści minimalizmu w pielęgnacji

Minimalizm w pielęgnacji polega na redukcji ilości produktów do tych, które są absolutnie konieczne. Obejmują one kosmetyki oczyszczające (szampon, żel do twarzy, tonik), nawilżające (serum lub odżywka do włosów), odżywczo-wzmacniające (krem, maska), złuszczające (peeling kwasowy lub mechaniczny) oraz ochronę przeciwsłoneczną, która zabezpieczy skórę i włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Warto pamiętać, że okres przyzwyczajania skóry oraz włosów do nowego typu pielęgnacji może wynieść nawet do 6 tygodni, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli na początku nie zauważysz spektakularnej zmiany.

Korzyści z minimalistycznej pielęgnacji

Mniejsza szansa na podrażnienia - stosowanie ograniczonej liczby produktów zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i podrażnień, które mogą być wynikiem interakcji między różnymi składnikami kosmetyków oraz przeciążenia skóry.

Personalizacja - prosta pielęgnacja ma szansę być bardziej efektywna, szczególnie gdy zostanie kompleksowo nakierowana na indywidualne potrzeby skóry lub włosów, np. przesuszanie, przetłuszczanie, osłabienie mikrobiomu lub wypryski.

Silniejsza bariera skórna - zmniejszenie liczby produktów do tych, które wspierają naturalne funkcje skóry, może pomóc w utrzymaniu zdrowej bariery ochronnej i mikrobiomu. Zbyt wiele produktów może je naruszać, prowadząc do przesuszenia i wrażliwości skóry oraz wywołując podrażnienia.

Oszczędność czasu i pieniędzy - minimalistyczna rutyna pielęgnacyjna jest prostsza i tańsza, co z pewnością będzie atrakcyjne dla osób zabieganych lub chcących zaoszczędzić pieniądze.

Mniejszy wpływ na środowisko - stosowanie mniejszej liczby produktów oznacza mniej opakowań i mniejszą ilość odpadów, co jest korzystne dla środowiska.

Prostota i konsekwencja - zbyt złożone rutyny pielęgnacyjne mogą prowadzić do nieregularnego stosowania produktów. Prosta, minimalistyczna pielęgnacja jest łatwiejsza do zapamiętania i utrzymania na co dzień, co przyczynia się do większej konsekwencji i lepszych rezultatów.

Minimalizm w pielęgnacji - co na to nauka?

Z naukowego punktu widzenia, minimalistyczna pielęgnacja może być równie skuteczna, a czasem nawet bardziej korzystna niż złożone rutyny pielęgnacyjne. Zewnętrzna bariera skóry składa się z lipidów, mikrobiomu, keratyny i środowiska o kwaśnym pH. Naruszenie jej poprzez stosowanie zbyt wielu i/lub zbyt silnych kosmetyków, często prowadzi do podrażnień i wrażliwości. Są one coraz częstsze w czasie niezliczonych trendów urodowych, które co i rusz pojawiają się w mediach społecznościowych typu TikTok i Instagram. Według amerykańskiej dermatolożki Maminy Turegano, influencerzy i influencerki tworzą swego rodzaju efekt FOMO (z angielskiego: “Fear of missing out”) w kontekście zabiegów, narzędzi i kosmetyków, napędzając u swoich odbiorców potrzebę posiadania większej ilości produktów, aby osiągnąć wymarzone efekty. Dodatkowo, podążanie za trendami może prowadzić do przeciążania skóry i włosów poprzez stosowanie zbyt silnych produktów, używanie ich za często lub łączenie składników aktywnych, które nie powinny być stosowane razem. Według Dr Corey L. Hartman, jeśli na twarzy lub skalpie zaczynają pojawiać się wypryski lub wysypka, należy w pierwszej kolejności zmniejszyć ilość stosowanych produktów i substancji aktywnych, aby przywrócić zdrowie bariery skórnej. Powrót do Skin Streaming’u i Hair Streaming’u staje się więc nie tylko odpowiedzią na potrzeby skóry i chęć uproszczenia codziennej rutyny pielęgnacyjnej, ale również wyrazem sprzeciwu wobec nadkonsumpcji.

Przykładowa minimalistyczna rutyna pielęgnacyjna

Rano warto postawić na oczyszczanie skóry delikatnym środkiem myjącym, nawilżanie i ochronę przeciwsłoneczną. To również dobry moment na włączenie antyoksydantów, takich jak witamina C czy koenzym Q10.

Wieczór to czas na zmycie zanieczyszczeń, makijażu i nadmiaru sebum, które osadzają się na skórze i włosach. Następnie warto je odżywić i nawilżyć, stosując np. kwas hialuronowy, ceramidy, peptydy, aloes, witaminę A (retinol) czy postbiotyki.

 

 

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ