Branża farmaceutyczna i kosmetyczna na miarę wyzwań
18 października oficjalnie rozpoczęło się XVIII Jesienne Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego. Tematem przewodnim 3-dniowej konferencji jest zmiana, kierunki, w których powinny iść firmy z obu sektorów, by przetrwać na rynku i rozwijać się sposób zrównoważony.
– Żyjemy w trudnych czasach. Pandemia, wojna w Ukrainie wpływają na wiele dziedzin naszego życia. Mają także znaczenie dla działalności przemysłu, w tym branż farmaceutycznej i kosmetycznej. Przerwane łańcuchy dostaw, zmiany organizacji pracy, odwrócenie priorytetów, spowolnienie gospodarcze, inflacja – to jedne z ważniejszych trudności, a jest ich o wiele więcej – powiedział podczas otwarcia Adam Grzeszczuk, prezes zarządu BMP. – Tematem przewodnim konferencji jest przyszłość, zmierzenie się z wyzwaniami i refleksja nad kształtem branży farmaceutycznej i kosmetycznej za kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat – dodał.
– Przed nami 52 prezentacje, 9 sesji tematycznych, w czasie których będziemy mieli okazję porozmawiać o tym co dzieje się tu i teraz, a także przyszłości farmacji i branży kosmetycznej – krótko przedstawił tematykę i plan trwającego w Gdyni wydarzenia Przemysław Płonka, redkator naczelny BMP.
Honorowymi Gospodarzami wydarzenia są ZF Polpharma oraz Delia Cosmetics. Podczas otwarcia głos zabrali przedstawiciele obu firm.
– Nie ma lepszego miejsca niż Trójmiasto, aby rozpocząć tak piękny poranek. Jesteśmy dumni jako Polpharma, że od lat jesteśmy Honorowym Gospodarzem jesiennego wydarzenia organizowanego przez BMP – mówił Wojciech Rosa, członek zarządu ZF Polpharma. – Słowo kryzys przewija się ostatnio wielokrotnie, jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Pandemia spowodowała, że nasze spotkania nie miały takiego charakteru jak dzisiaj. Od 3 lat mam okazję przeprowadzać Polpharmę przez ten czas – dodał. – Co 3 opakowanie leku w naszych szpitalach produkuje się w Polpharmie. Odpowiedzialność firm farmaceutycznych jest więc bardzo duża. Termin bezpieczeństwa lekowego przewija się bardzo często. Kryzys obnażył niedoskonałość rynku globalnego. Musimy podjąć działania, które spowodują, że to bezpieczeństwo będzie zapewnione. Produkcji nie da się przenieść w tryb home office – warto o tym pamiętać. Kryzysy wymaga od nas wiele energii, ale nie może on spowodować, że nie będziemy myślę o długoterminowego rozwoju. Efektywna produkcja jest w stanie konkurować. Dobrym fundamentem rozwoju est szacunek dla ludzi i środowiska, a także ład korporacyjny, który w długiej perspektywie pozwala firmie się rozwijać i dostarczać wysokiej jakości produkty – stwierdził Wojciech Rosa.
Wojciech Rosa zaprosił uczestników na wirtualny spacer po Zakładzie API, który należy do ZF Polpharma. Zaprosił także na XIX Jesienne Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego do Zakładu Antybiotyków w Duchnicach, które odbędzie się w październiku 2023 r.
– Cieszę się, że przemysł kosmetyczny w Polce nadal ładnie się rozwija. Mamy długą tradycję produkcji kosmetyków. To bardzo ważny rynek, ciekawy. Kosmetyki zawsze były i będą potrzebne. Mamy wciąż potrzebę tworzenia czegoś nowego, bo klient wciąż oczekuje nowości – mówił Józef Szmich, założycie Delia Cosmetics. Józef Szmich mówił także o działalności Deli w zakresie edukacji.
XVIII Jesienne Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego odbywa się 17-19.10.2022 w Gdyni. Honorowymi Gospodarzami wydarzenia są ZF Polpharma S.A. oraz Delia Cosmetics.
Komentarze