Partner serwisu
19 października 2021

Farmacja i kosmetyki – wyzwania i kierunki rozwoju

Kategoria: Z życia branży

„Wyzwania i kierunki rozwoju polskiej farmacji i branży kosmetycznej” to tytuł panelu, który otworzył program merytoryczny XVII Jesiennego Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego.

Farmacja i kosmetyki – wyzwania i kierunki rozwoju

Panel rozpoczął wykład „Racjonalizacja wyścigu cyfrowego”, który wygłosił Thomas Nothegger, Dyrektor Operacji Przemysłowych Grupy Polpharma. – Transformacja cyfrowa wynika ze strategii – zaznaczał prelegent, przybliżając m.in., jakie elementy są istotne przy podnoszeniu efektywności produkcji, podkreślając rolę właściwego przepływu informacji, co jest konieczne, by budować wiedzę niezbędną do rozwijania każdej firmy.

Niektóre nowoczesne rozwiązania wdrożone przez Polpharmę zostaną zaprezentowane w czasie wycieczki technicznej do sieradzkiej Medany, która odbędzie się w ostatnim dniu konferencji.

Bezpieczny produkt

„Bezpieczeństwo produktu w dobie digitalizacji procesów produkcyjnych” to tytuł referatu Fryderyka Kopcia i Witosława Pelca z Excence S.A. – firmy, która specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych, wspierających działalność operacyjną oraz rozwój firm i instytucji.

Podczas wystąpienia przedstawione zostały rozwiązania IT w kontekście bezpiecznego produktu, tak istotnego w farmacji i branży kosmetycznej. – Bezpieczny produkt to m.in sprawne i pewne maszyny, w czym pomagają proponowane przez naszą firmę systemy – mówił Fryderyk Kopeć. Omówił m.in. system eSafety oraz eAudyt oraz eProdukcja.

– Oprogramowanie, które dostarczamy, proponujemy dla kilku branż. Dzięki współpracy z największymi dostawcami i producentami technologii IT oferujemy najnowocześniejsze technologie oraz gwarantujemy techniczne i merytoryczne wsparcie – podkreślał Witosław Pelc. – Technologia bardzo szybko się zmienia. Oprogramowanie sprzed 5 lat często dziś jest już przestarzałe. Musimy więc antycypować pewne rzeczy i po naszej stronie jest przewidywanie niektórych procesów, przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi – dodał.

Od CSV do CSA

Firma eConsulting dostarcza wyspecjalizowane usługi IT, których odbiorcami są centra biznesowe oraz wiodące polskie i międzynarodowe firmy. Michał Timler z eConsulting (referat „Od CSV do CSA – rewolucja czy ewolucja”) podkreślał, że dziś mamy coraz więcej systemów wymagających walidacji. – Czy rzeczywiście proces ten musi być tak skomplikowany? Pokażę, że wcale nie – zapewniał, prezentując proponowane przez firmę rozwiązanie („to powrót do korzeni, do koncentracji na pacjencie, na jakości samego produktu”).

W wystąpieniu przybliżył m.in., czego dotyczą nowe wytyczne CSA proponowane przez FDA i jak mają się one do stosowanych już rozwiązań CSV.

Coraz doskonalsi

O optymalizacji i doskonaleniu procesów produkcyjnych w sektorze farmaceutycznym w dobie Industry 4.0 mówili Marcin Kurzyński oraz Piotr Pękała, Software AG Polska Sp. z o.o. Firma zajmuje się produkcją oprogramowania. Skąd na sympozjum firma informatyczna? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć prelegenci. Ten trend związany jest z bardzo dużą ilością danych, których kiedyś nie było (duży wolumen danych z procesów produkcyjnych). Jak z nich skorzystać – to bardzo ważna kwestia i warto poświecić jej czas. Przedstawiciele Software mówili także o "dwóch światach": data science vs. znajomość procesów. W czasie wystąpienia zastanawiali się: jak te światy pogodzić, jak je skomunikować? Przedstawiciele firmy starali się odpowiedzieć ponadto na pytanie: jak wykorzystać potencjał Big Data?

Sposób na mikroprzestoje

Jak skutecznie eliminowac mikroprzestoje? O tym, jak zwiekszyć OEE lini pakujących poprzez eliminację mikroprzestojów opowiedzial Krzysztof Białek z ANT Sp. z o.o. Automatyczna akwizycja danych bezpośrednio z maszyn pozwala na zidentyfikowanie udzialu mikroprzestojów w produkcji. Analiza i identyfikacja mikroprzestojów pozwala zaplanować działania mające na celu zredukowanie ich wystapień, a co za tym idzie – zwiekszenie wydajności.

Cyfryzacja w branży kosmetycznej

Proces cyfryzacji zdecydowanie zmienia przemysł, w tym branżę farmaceutyczną i kosmetyczną, o czym w prezentacji „Nowoczesne technologie, cyfryzacja – w jakim miejscu jesteśmy i dokąd zmierzamy w przemyśle kosmetycznym?" opowiedziała Agnieszka Owczarek z Elfa Pharm Sp. z o.o. – Wielu z nas wciąż myśli o tym, gdzie sprzedawać: B2B, B2C? Ze względu na pandemię sporo marek zastanawiało się nad zbliżeniem do swoich klientów – powiedziała prelegentka. Wg badania “E-commerce w Polsce 2020” już 73% Polaków dokonało kiedykolwiek zakupu przez internet. Szacuje się, że do 2040 95% zakupów będzie odbywało się "w sieci". Branża e-commerce wzrasta o 23% rok do roku, a mimo to 46% firm nie ma własnej strony internetowej. 

Agnieszka Owczarek mówiła także o transformacji produktowej – np. dostosowanie do transportu, w czasie którego produkt może się zniszczyć. Prelegentka opowiedziała również o zagadnieniach związanych z "transformacją konsumenta".

XVII Jesienne Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego odbywa się 19-20.10.2021 r. w Łodzi. Honorowymi Gospodarzami konferencji są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA Oddział Medana w Sieradzu oraz Elfa Pharm Sp. z o.o. Organizatorem jest BMP Sp. z o.o.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ