Partner serwisu
07 lutego 2022

Pielęgnacja skóry po treningu jest tak samo ważna jak rozciąganie mięśni

Kategoria: Aktualności

O tym, że sport to zdrowie wie chyba każdy, ale jaki jest jego wpływ na męską skórę? Okazuje się, że może on zarówno poprawiać jej kondycję, jak i prowadzić do pojawienia się problemów z cerą, szczególnie w przypadku intensywnych treningów i przygotowań do zawodów jak m.in. triathlon. Kluczem do ich uniknięcia jest odpowiednie dbanie o skórę twarzy. Dermatolog wyjaśnia, dlaczego pielęgnacja jest tak ważna w przypadku mężczyzn aktywnych fizycznie.

Pielęgnacja skóry po treningu jest tak samo ważna jak rozciąganie mięśni

Mężczyźni regularnie uprawiający sport zazwyczaj czują się i wyglądają lepiej, niż ich rówieśnicy unikający aktywności fizycznej. Ćwiczenia pobudzają krążenie krwi, dzięki czemu tlen i składniki odżywcze są sprawniej transportowane do komórek, co poprawia ich funkcjonowanie. Sport działa też w pewnym sensie oczyszczająco – wraz z potem i łojem usuwane są z organizmu toksyny czy nadmiar wolnych rodników, a skóra może dłużej zachować młody wygląd. Należy jednak pamiętać, że każdy medal ma dwie strony. Często intensywny wysiłek prowadzi nie tylko do kontuzji i urazów, ale też odbija się na stanie cery. Dlaczego tak się dzieje?

Gdy sport szkodzi

Osoby trenujące regularnie często doświadczają negatywnych skutków sportu na własnej skórze, która staje się szorstka, podrażniona i przesuszona. Spowodowany tym dyskomfort utrudnia ćwiczenia – cera piecze, swędzi, może też powodować ból, jeśli zacznie pękać. Dodatkowo w trakcie uprawiania sportu gruczoły rozszerzają się i wydzielają pot oraz sebum, a rozszerzone pory to idealne środowisko do powstawania zaskórników czy trądziku. W przypadku osób trenujących zbyt ciężko i intensywnie, dochodzi też czasami do podwyższenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, który działa niekorzystnie na skórę.

– Zbyt wysokie stężenie kortyzolu w organizmie zmniejsza ilość kolagenu i osłabia płaszcz hydro-lipidowy odpowiedzialny za jej ochronę. W efekcie cera traci nawilżenie, jędrność, jest podatna na uszkodzenia i stany zapalne. Na podobne objawy skarżą się także osoby pływające w basenach z chlorowaną wodą – chlor uszkadza warstwę lipidową, dlatego skóra staje się wysuszona, ściągnięta i podrażniona. Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze treningi na świeżym powietrzu, w różnych warunkach atmosferycznych, okazuje się, że odpowiednia pielęgnacja skóry jest tak samo ważna jak regeneracja ciała po wysiłku – mówi dr Edyta Engländer, dermatolog i ekspert marki true™ men skin care, oficjalnego partnera IRONMAN Poland.

Przygotowanie skóry do aktywności na zewnątrz

Spływający z twarzy pot w trakcie biegania czy jazdy na rowerze może zniechęcać do stosowania kremów przed rozpoczęciem treningu. Mężczyźni w obawie przed szczypaniem oczu i skóry często rezygnują z tego kroku pielęgnacji, ale aplikacja produktu ochronnego z filtrem jest konieczna, bez względu na porę roku. Osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych, które wysuszają skórę, przyspieszają procesy starzenia i prowadzą do powstawania przebarwień. Dodatkowo aktywność fizyczna na zewnątrz wystawia skórę na negatywne odziaływanie spalin samochodowych, smogu i zanieczyszczeń środowiska. W związku z tym dobrze, jeśli kosmetyk ma nie tylko SPF, ale też składniki pielęgnujące i nawilżające. Dzięki kremom o lekkiej i szybko wchłaniającej się formule, można zadbać o cerę i równocześnie zachować komfort w trakcie ćwiczeń.

Po treningu – oczyszczanie i regeneracja

Kąpiel to pierwsza czynność, którą powinno się wykonać po ćwiczeniach – usunięcie potu i zabrudzeń ze skóry twarzy minimalizuje ryzyko powstawania stanów zapalnych. Ze względu na to, że cera po treningu jest często rozgrzana i zaczerwieniona, najlepiej wybrać delikatny kosmetyk oczyszczający. Mycie twarzy warto zakończyć zimnym strumieniem, dzięki czemu zwęzimy nieco pory.

– W przypadku żeli do mycia twarzy dobrze jest wybrać produkt posiadający łagodzące składniki, jak pantenol czy niancynamid. Lepiej zrezygnować z kosmetyków silnie peelingujących z dużymi drobinami na rzecz tych z mikrocząsteczkami, które usuną zanieczyszczenia, ale nie będą podrażniać – radzi dr Edyta Engländer, ekspert marki true™ men skin care. – Po kąpieli przychodzi czas na odpoczynek i regenerację ciała – w kontekście pielęgnacji twarzy oznacza to intensywne odżywienie naskórka. Wielofunkcyjne kremy z aktywnymi substancjami, jak matrixyl czy kwas hialuronowy, przyspieszają procesy naprawcze w wierzchnich warstwach skóry i zapewnią odpowiednie nawilżenie. Na koniec warto zaaplikować krem pod oczy – skóra w tej okolicy jest niezwykle cienka i delikatna, dlatego potrzebuje dodatkowe wsparcia – dodaje dermatolog.

Osoby aktywne fizycznie i sportowcy przygotowujący się do zawodów w pierwszej kolejności skupiają się na sposobie wykonywanych ćwiczeń, niezbędnym do nich sprzęcie czy diecie. Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne, ale nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jako największy organ naszego ciała, tak jak mięśnie, potrzebuje ona odpowiedniego przygotowania do treningu i regeneracji po nim.

 

True™ men skin care to nowa marka męskich kosmetyków, które zapewniają zaawansowaną ochronę przed starzeniem się skóry i negatywnym wpływem zanieczyszczeń środowiska. Misją marki jest tworzenie skutecznych kosmetyków z wysokiej jakości składników, które w zdecydowanej przewadze są naturalne, ale są także wzbogacone o składniki będące efektami biotechnologicznego hi-tech. Wszystkie kosmetyki True™ men skin care są wolne od: olejów mineralnych, parabenów, oleju parafinowego, siarczanów, SLS, SLES, DEA i alkoholu. Produkty True™ men skin care są dostępne w sprzedaży w Polsce, jak w Niemczech, Austrii, Hiszpanii czy Francji. Więcej informacji na temat marki można znaleźć na stronie Truemenskincare.com.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ