Kiedy sięgnąć po pomoc psychodermatologa? Resibo zaprasza na wideokonsultacje pod hasłem #loveyourskin
Stan naszej skóry potrafi wpłynąć na nasze samopoczucie i odwrotnie: bywa, że stres odbija się na wyglądzie naszej skóry. W takich przypadkach nieoceniona okazuje się profesjonalna pomoc psychodermatologa, a więc psychologa psychiatry lub dermatologa, który specjalizuje się problemach skórnych związanych z psychiką. Marka Resibo zaprasza od dzisiaj na bezpłatne wideokonsultacje psychodermatologiczne w ramach akcji #loveyourskin.

Akcja #loveyourskin i konsultacje psychodermatologiczne
Resibo, polska marka kosmetyków naturalnych, mocno stawia na propagowanie ciałopozytywności i oswajanie z problemami skóry. Ważną częścią jej komunikacji jest kampania #loveyourskin, w której mocno wybrzmiewa samoakceptacja i akceptacja wyglądu innych. Jej najnowszą odsłoną są darmowe wideokonsultacje psychodermatologiczne.
Przy współpracy z centrum psychoterapii online trzymsie.pl oraz psychoterapeutką specjalizującą się w psychodermatologii Anitą Bober Resibo zaprasza na bezpłatne wideokonsultacje psychodermatologiczne dla osób, które zauważyły u siebie obniżone samopoczucie ze względu na wygląd skóry lub stan ich skóry pogorszył się z powodu stresu lub innych czynników związanych z psychiką. Zapisy na wideokonsultacje ruszają 9 września o godz. 10:00.
„Choroby skóry to nie powód do wstydu – nie są naszą winą i nie definiują naszej wartości. Wiemy jednak, że dla wielu z Was kompleksy i niemoc stanowią źródło lęku, złego samopoczucia, a czasami depresji. Chcemy Wam pomóc, bo w Resibo wierzymy, że każda skóra zasługuje na szacunek.” – czytamy w relacji na profilu marki Resibo.
Problemy skórne a zdrowie psychiczne
Istnieje wiele chorób skóry, których przyczyna może być związana z psychiką, lub które są wywołane przez stres. Do problemów skórnych, które mogą ulec pogorszeniu ze względu na czynniki psychologiczne, należą m.in. łuszczyca, atopowe zapalenia skóry (egzema), pokrzywka, łysienie plackowate, łojotokowe zapalenie skóry i trądzik. Istnieje też spora grupa pacjentów dermatologicznych, która wymaga pomocy psychologicznej np. z powodu obniżonego samopoczucia. Niektórzy pacjenci z chorobami skóry odczuwają wstyd, borykają się z niską samooceną i brakiem pewności siebie, a niekiedy również krytyką na forum publicznym i stygmatyzacją, co może skutkować całą gamą konsekwencji, takich jak stany lękowe i depresyjne, izolacja społeczna i trudności w życiu seksualnym. Istotny problem stanowią także dermatologiczne efekty uboczne leczenia psychiatrycznego. Zmiany skórne mogą występować po niektórych lekach stosowanych w psychiatrii, np. lekach normotymicznych, przeciwpsychotycznych, przeciwdepresyjnych, nasennych i przeciwlękowych.
Powiązania między skórą a psychiką są więc wielorakie. W wielu przypadkach chorób skóry wymagane jest kompleksowe podejście, które obejmuje zarówno leczenie dermatologiczne i odpowiednie podejście pielęgnacyjne, jak również wsparcie w postaci konsultacji z psychodermatologiem.
Psychodermatolog może pomóc nam zauważyć i zwalczyć negatywne myśli i błędne przekonania, które pojawiają się w związku z naszymi problemami ze skórą, i które często są źródłem gorszego samopoczucia i obniżonej samooceny. Ważną rolą konsultacji ze specjalistą jest zaakceptowanie problemów ze skórą i zbudowanie poczucia własnej wartości, które nie będzie zależne od stanu naszej cery. Korzystając z pomocy psychodermatologa można też zbudować dobre nawyki dotyczące pielęgnacji skóry.
Kiedy skorzystać z konsultacji psychodermatologicznej?
Najczęściej skóra i umysł dają nam sygnał, wskazujący na problem, który warto skonsultować z psychodermatologiem. Po poradę do specjalisty najlepiej zgłosić się, kiedy:
- jesteśmy przygnębieni, czujemy się gorsi od innych z powodu zmian skórnych lub innych problemów ze skórą, poświęcamy dużo czasu na myślenie o swojej skórze;
- cierpimy na przewlekłe schorzenia skóry, w przypadku których stan psychiczny może wpływać na zaostrzenie się objawów, i odwrotnie – objawy choroby sprawiają, że czujemy się gorzej;
- na ciele pojawiła się zmiana niewyjaśnionego pochodzenia i podejrzewamy, że może być ona skutkiem stresu lub innych emocji;
- nasze samopoczucie psychiczne pogorszyło się i może to być spowodowane zmianą wyglądu skóry (np. trądzik, zmiany spowodowane starzeniem, chorobą lub wypadkiem);
- pod wpływem stresu lub innych emocji rozdrapujemy zmiany na skórze, drapiemy się lub wyrywamy włosy;
- pogorszone samopoczucie psychiczne sprawia, że mamy problemy z zadbaniem o skórę i potrzebujemy pomocy w zbudowaniu dobrych nawyków dotyczących pielęgnacji.
Jak przebiega konsultacja?
Konsultacja psychodermatologiczna to spotkanie ze specjalistą, który z otwartością i bez oceniania, chce nas wysłuchać i dowiedzieć się o trudnościach, z którymi się borykamy. Podczas konsultacji rozpoznajemy związek naszego stanu skóry z emocjami. Do konsultacji nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Dobrze jest przeprowadzić ją bez podkładu, zwłaszcza jeśli chcemy porozmawiać o zmianach na twarzy. W przypadku wideokonsultacji warto zadbać o dobre połączenie z internetem i rozmawiać w spokojnym miejscu, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzać.
Resibo
Resibo to polska marka, produkująca wysokiej jakości kosmetyki naturalne. Wszystkie produkty są wegańskie i posiadają co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, które pozyskiwane są tylko z odpowiedzialnych źródeł. Na opakowaniach można znaleźć certyfikaty PETA i Vegan Society. W DNA marki wpisane jest także odpowiedzialne podejście do biznesu. Resibo promuje zachowania ekologiczne i prowadzi działania w ramach #ekowyzwań.
Komentarze