Higiena stosowania naturalnych kosmetyków
Aby zachować pielęgnacyjne właściwości kosmetyków naturalnych jak najdłużej oraz w pełni wykorzystać ich działanie, niezwykle ważne jest odpowiednie przechowywanie oraz używanie takich produktów. Dlatego przygotowaliśmy małą ściągawkę – zestawienie zasad właściwego obchodzenia się z organicznymi kosmetykami. Przeczytajcie, jakie praktyki wpływają na trwałość i skuteczność kosmetyku.

Pilnowanie dat ważności
Data ważności umieszczona na opakowaniu naturalnego kosmetyku wskazuje, przez jaki okres producent zapewnia jego trwałość. Oczywiście w przypadku produktów ekologicznych jest on znacznie krótszy niż w ich typowo drogeryjnych odpowiednikach. Za taki stan rzeczy odpowiadają stosowane w organicznych kosmetykach konserwanty – wyłącznie naturalnego pochodzenia lub wręcz ich brak - wiele pielęgnujących składników naturalnych również ma działanie zabezpieczające bez utlenieniem produktu i rozwojem drobnoustrojów. Takie produkty są o wiele bezpieczniejsze dla skóry, jednak nie tak trwałe, jak ten wspomagany syntetykami.
Zużycie w czasie zalecanym przez producenta
Termin ważności określa jedynie trwałość kosmetyku oryginalnie zamkniętego. Po jego otwarciu, na skutek dostępu powietrza, a czasami również przenoszonych na dłoniach zanieczyszczeń, okres ten ulega skróceniu. Jednak również ten przedział czasowy jest ściśle określony przez każdego producenta – na przykład nasze organiczne kosmetyki należy zużyć w ciągu 3 miesięcy od otwarcia. W tym czasie substancje aktywne i pielęgnujące składniki, dzięki działaniu naturalnych konserwantów, zachowują swoje pełne właściwości oraz czystość mikrobiologiczną.
Przechowywanie w zacienionym miejscu
Kosmetyki naturalne (choć nie tylko takie) są z reguły wrażliwe na światło słoneczne, pod wpływem którego zaczynają się utleniać. Reakcja ta sprawia, że substancje aktywne zaczynają się rozkładać. Może również wpływać na barwę i konsystencję produktu – to znak, że z kosmetykiem lub którymś z jego składników zaczyna dziać się coś złego. W takiej sytuacji nie ma gwarancji, że produkt dalej nadaje się do użycia, ponieważ nie tylko traci swoje właściwości, ale również może uczulać. Z tego powodu kosmetyki należy przechowywać zawsze w zamkniętej szafce, z dala od światła słonecznego i sztucznego.
Wyjątkiem są naturalne produkty zapakowane w buteleczki z fioletowego szkła – jak nasze olejowe serum z witaminą C i koenzymem Q10 czy olejek do brody i po goleniu. Ten niezwykły materiał, dzięki swojej barwie, przepuszcza jedynie dwa typy światła do wnętrza opakowania - promieniowanie UVC i podczerwień, które dezynfekują produkt za każdym razem, kiedy ma on kontakt ze słońcem. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym artykule o roli światła w kosmetyce.
Więcej domowykosmetyk.pl
Komentarze