Stanowisko Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznegont. materiałów publikowanych przez Youtubera Kacpra Linczewskiego
W imieniu 180 firm członkowskich sektora kosmetycznego, Polski ZwiązekPrzemysłu Kosmetycznego wyraża oburzenie treścią programów emitowanych przez Youtubera Kacpra Linczewskiego (pseudonim Shaitan).

Youtuber Shaitan przedstawia się jako kosmetolog. Niestety niektóre treści zawarte w jego programach nie są zgodne z aktualnym stanem wiedzy, nauki i prawa żadnej z dziedzin, łącznie z kosmetologią. Również żadna z poważnych lub znanych Związkowi szkół kosmetologii w Polsce nie przedstawia w swoich materiałach edukacyjnych treści, o jakich wspomina Youtuber Shaitan.Jakość merytoryczną tych treści podważa samo środowisko młodych kosmetologów –studentów i absolwentów kosmetologii na licznych portalach społecznościowych.Programy Youtubera Shaitana zawierają szereg nieprawdziwych i nierzetelnych informacji, opartych na rozpowszechnionych w internecie mitach na temat bezpieczeństwa składników i produktów kosmetycznych.
Przykłady nieprawdziwych lub nierzetelnych informacji dotycząna przykładtestów na zwierzętach, donorów formaldehydu, BHT, alkoholu skażonego, parafiny, czy opakowań.W ocenie Związku programy emitowane przez Youtubera Shaitanawprowadzająkonsumentów w błąd, mogąwzbudzać nieuzasadnione obawy i jako takiepowinnybyć postrzeganejako nieetycznei szkodliwespołecznie.Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego przypomina, że wszystkie produkty kosmetyczne wprowadzane do obrotu na rynku UE podlegają szczegółowej ocenie toksykologicznej, oceniany jest każdy składnik zastosowany w kosmetyku.
Ocenę tę przeprowadza tzw. Safety Assessor, ekspert wykfalifikowany w dziedzinie toksykologii lub dziedzinie pokrewnej. Jest to wprost wymagane prawem -przepisami rozporządzenia 1223/2009/WE. Rozporządzenie zawiera wymagania prawne dotyczące produktów kosmetycznych, w szczególności dotyczące jakości, składu, oznakowania, wytwarzania, dokumentacji i bezpieczeństwa produktów kosmetycznych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wprowadzanie do obrotu produktów kosmetycznych, które nie są bezpieczne lub które zawierają substancje, które mogą stanowić ryzyko dla zdrowia ludzi –jest w Unii Europejskiej przestępstwem i jest karane.Bieżący nadzór nad jakością i bezpieczeństwem produktów kosmetycznych na rynku Polski sprawuje zgodnie z przepisami ustawy o produktach kosmetycznych z 2018 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Handlowa. Związek pozostaje do dyspozycji wszystkich zainteresowanych stron w zakresie bezpieczeństwa i jakości produktów i składników kosmetycznych, a także wymogów prawa, które obowiązują w tym obszarze w Unii Europejskiej.
Komentarze