Partner serwisu
05 grudnia 2019

Nocna zmiana. Czyli co robi Twoja skóra, gdy śpisz?

Kategoria: Z życia branży

Większość z nas narzeka na zbyt mało czasu. Pracujemy do późnych godzin, wieczorami nadrabiamy zaległości w obowiązkach domowych i życiu towarzyskim. Często sen ograniczamy do minimum, traktując go po macoszemu. Czy zdajesz sobie jednak sprawę, że godziny, które spędzasz we śnie to w rzeczywistości jedne z bardziej konstruktywnych chwil Twojego życia? - podaje blog senkara.pl.

Nocna zmiana. Czyli co robi Twoja skóra, gdy śpisz?

Niektóre obszary naszych mózgów podczas snu pracują najciężej, a skóra najlepiej potrafi się naprawiać i regenerować w nocy. Zaskoczona/y? 

Twoja skóra się regeneruje 

Podczas snu skóra przechodzi w system odnowy. Badania naukowe wskazują, że największa „magia” dzieje się pomiędzy godziną 23 a północą. To wtedy swój pik osiąga mitoza komórek skóry. Wytwarzana jest większa ilość kolagenu, wzmożona jest też naprawa DNA komórek. Sprawdzono, że w naskórku podział keratynocytów jest aż 30-krotnie wyższy nocą niż w południe! To nocą zatem nasza skóra potrzebuje najwięcej składników odżywczych, a ich działanie przeciwstarzeniowe ma maksymalny wpływ.

Twoja skóra traci więcej wody

Płaszcz lipidowy to naturalna ochrona przed nadmierną utratą wody w naskórku. W nocy skóra produkuje mniej sebum niż w ciągu dnia. Dodatkowo, podczas snu jej temperatura rośnie, pH zaś lekko spada. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do spadku nawilżenia. Dlatego wieczorna pielęgnacja powinna opierać się na treściwych formułach, które nie tylko dostarczą niezbędnych substancji odżywczych, ale również nawilżą i wzmocnią barierę lipidową skóry.

Twoja skóra się odpręża 

Nadmierny stres działa negatywnie na cały nasz organizm. Na skórze może objawiać się pojawianiem niedoskonałości i stanów zapalnych, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku. Podczas snu nasze komórki mogą wreszcie się odprężyć. Poziom stresu spada, tym samym spada ilość wydzielanego kortyzolu we krwi. 

W nocy, gdy śpisz Twoja skóra nie jest narażona na działanie promieniowania UV, zanieczyszczeń, dymu papierosowego i innych negatywnych czynników. Może też odpocząć od makijażu.

Ciężka praca

W nocy skóra odpoczywa od stresu oraz szkodliwych czynników zewnętrznych. Jednocześnie ciężko pracuje. Naprawia szkody wyrządzone w komórkach w poprzedzającym dniu i przygotowuje się do skutecznej ochrony w nadchodzącym. W komórkach zachodzą procesy naprawcze i regeneracyjne. Skóra oczyszcza się z toksyn oraz reguluje. Wzrasta poziom melatoniny oraz antyoksydantów.

Cały artykuł dostępny na blogu senkara.pl

źródło: senkara.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ