Dermatologia w walce z chorobami skóry
Dermatologia to bardzo szeroki dział medycyny. Zajmuje się badaniami jakości i struktury skóry, naturalnymi procesami starzenia się skóry, chorobami, których objawy pojawiają się na skórze oraz leczeniem skórnych schorzeń. Choroby skóry są powodowane czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Leczenie defektów skóry powodowanych czynnikami zewnętrznymi
Należą do nich na przykład oparzenia. Źródłem oparzeń mogą być być środki chemiczne, gorące płyny (woda, tłuszcze), oparzenia słoneczne i powstałe w wyniku leczenia (radioterapia, chemioterapia, naświetlania). Leczenie oparzeń to bardzo skomplikowany proces. Dermatolog przepisuje specjalne maści i kremy, a także antybiotyki i bandaże. Rozległe oparzenia zagrażają życiu, więc leczy się je w specjalnych klinikach.
Uszkodzenia skóry powstają również na skutek urazów mechanicznych, np. rozcięcia i roztarcia. Leczenie polega na zaszyciu rany oraz zabezpieczeniu środkami antyseptycznymi i odkażającymi. Otwarta rana to idealna droga dla licznych drobnoustrojów, które ranę mogą zakazić.
Po zagojeniu się rany pozostaje blizna, czasami nieestetyczna lub szpecąca. Wówczas w grę wchodzi dermatologia kosmetyczna, która poprzez różne zabiegi zmniejsza, wygładza bliznę oraz ją rozjaśnia.
Kolejną kategorią są drobnoustroje, w tym bakterie. Leczenie zależy od ustalenia, jakie bakterie powodują zmiany chorobowe. Przede wszystkim stosuje się odpowiednie maści, które zawierają substancje biologicznie czynne oraz opatrunki. Proces leczenia wspomaga się antybiotykami. Dodawane są bezpośrednio do maści, żeby jak najszybciej zadziałać na zmieniony chorobowo obszar.
Leczenie skóry powodowane czynnikami wewnętrznymi
Najbardziej znane schorzenia to atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Obie należą do chorób cywilizacyjnych. Objawiają się zaczerwienioną, suchą, nadwrażliwą skórą.
Łuszczyca powodowana jest wieloma czynnikami, zarówno zakażeniem gronkowcami i paciorkowcami, jak też stresem, paleniem papierosów, zmianami hormonalnymi. Naskórek bardzo się łuszczy i odpada całymi płatami.
Przyczyną Atopowego Zapalenia Skóry (AZS) z kolei jest alergia, a czynnikami wywołującymi alergeny. Skóra jest nadwrażliwa, zaczerwieniona, podrażniona i sucha. Powoduje nieprzyjemne uczucie swędzenia i szczypania.
Oba schorzenia leczy się przede wszystkim maściami, czasami sterydami, specjalną dietą (bez składników alergizujących) lecz wspomagająco i łagodząco stosuje się również dermokosmetyki, czyli kosmetyki pielęgnacyjne opracowane przez dermatologów dla wrażliwej i atopowej skóry.
Choroby genetyczne
Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że jest cała grupa nieuleczalnych rzadkich schorzeń skóry uwarunkowanych mutacjami genowymi. Nazywane są genodermatozami. Należą do ciężkich i bardzo ciężkich schorzeń.
Epidermolysis Bullosa, EB czyli Pęcherzowe Oddzielanie Się Naskórka. Najmniejszy dotyk powoduje rany na skórze, a jest ona tak delikatna, że dzieci obciążone EB nazywane są dziećmi-motylami ze względu na podobieństwo wrażliwej tkanki skórnej do motylich skrzydeł. Jedyna terapia polega na stosowaniu specjalnych maści i dermatologicznych opatrunków. Zwyczajny plaster lub bandaż może uszkodzić skórę i doprowadzić do bolesnych, krwawiących ran. Opiekę nad chorym sprawuje dermatolog.
Bez względu na przyczynę chorób skóry, leczeniem zajmują się dermatolodzy. Bolesne zmiany, liszaje, łuszczące się plamy, stany zapalne leczy się miejscowo, specjalnymi maściami często wykonywanymi w aptece zgodnie ze składem przepisanym przez lekarza-dermatologa na receptę.
Nie wolno lekceważyć zmian na skórze. Wizyta u dermatologa jest konieczna, kiedy pojawi się na skórze dziwna plama, pieprzyk lub znamię, które się powiększa lub zmienia kolor. Objawem czerniaka, groźnego, niebezpiecznego, przerzutowego nowotworu skóry są właśnie ciemne znamiona i zmiany wyglądu dotychczasowych pieprzyków i brodawek.
Artykuł powstał przy współpracy z Mediderm.com.pl
Komentarze