Partner serwisu
19 października 2018

O roli cobota w nowoczesnej fabryce – Forum Cobotyki’18

Kategoria: Aktualności

Zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw produkcyjnych dzięki wykorzystaniu robotów i aplikacji współpracujących było wiodącym tematem drugiej edycji Forum Cobotyki, które odbyło się w dniu 16.10.2018 we Wrocławiu. Organizatorem wydarzenia była firma
Encon-Koester. Partnerem Honorowym była Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

O roli cobota w nowoczesnej fabryce – Forum Cobotyki’18

W Forum udział wzięło ponad 200 przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych, producentów maszyn oraz integratorów rozwiązań robotycznych. Podczas części merytorycznej wydarzenia 12 polskich oraz międzynarodowych ekspertów zaprezentowało rozwiązania oraz koncepcje, pozwalające na zwiększenie optymalizacji procesów produkcyjnych oraz logistycznych poprzez zastosowanie cobotów.

- Forum Cobotyki to wyjątkowa okazja do osobistego przetestowania aplikacji wykorzystujących roboty współpracujące, które znajdują zastosowanie nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale również tych z sektora MSP – mówi Paweł Lewandowski, CEO Encon-Koester - Wykorzystanie cobotów na linii produkcyjnej lub montażowej pozwala na elastyczne dostosowanie produkcji do bieżących potrzeb rynku, dzięki czemu producenci mogą efektywnie konkurować na rynku polskim i zagranicznym.

Coboty sprawdzają się między innymi w takich zadaniach jak montaż, wkręcanie, klejenie, spawanie, podnoszenie i umieszczanie przedmiotów podlegających produkcji, polerowanie i formowanie wtryskowe. W niektórych zastosowaniach coboty zajmują się także obsługą innych maszyn. W wielu przypadkach umożliwiają automatyzację procesów, w których wcześniej nie brano tego pod uwagę. W zestawieniu z narzędziami do prototypowania i digitalizacji stanowią oś nowoczesnego zakładu, wybudowanego w myśl koncepcji Przemysłu 4.0, w którym współpraca ludzi i robotów umożliwia pracę bez zabezpieczeń ochronnych, zwiększając przy tym wydajność i jakość produkcji.

Podczas wydarzenia zaprezentowano kilkanaście przykładów praktycznych zastosowań robotów współpracujących. Jednym z nich był cobot UR5 w montażu precyzyjnym. Urządzenie wyposażone zostało w chwytak RG2 i 6-osiowy czujnik siły HEX-E, co ułatwia dokładne łączenie elementów elektroniki wymagające wysoce precyzyjnych rozwiązań. Zaawansowane sterowanie prezentowanego zestawu pozwala na korektę położenia w czasie rzeczywistym nawet przy najmniejszej niedokładności, gwarantując przy tym 100% powtarzalności działań wykonywanych podczas montażu układów elektronicznych. Precyzję działania zapewnia dedykowany chwytak przesyłający informacje m.in. o sile i kierunku nacisku.

Zaprezentowano również kompaktową i mobilną stację Profeeder służącą do montażu robota, która została zaprojektowana w sposób zapewniający największą możliwą elastyczność produkcji. Ramię robota można umieścić na wszystkich trzech bokach zwartej konstrukcji, co zapewnia łatwy dostęp do maszyn produkcyjnych. Rozwiązanie dostosowane zostało do potrzeb obsługi wszelkiego typu maszyn CNC, ale może pełnić także inne funkcje.

Przedstawiono również rozwiązanie trudności spotykanych w procesie produkcyjnym, wynikających z braku spozycjonowania elementów obrabianych. Zastosowano w nim systemy wizyjne 3D, najczęściej wyposażone w sztuczną inteligencję, pozwalające zastosować roboty w tych trudniejszych przypadkach. Dzięki użyciu systemu wizyjnego 3D możliwa jest realizacja procesu wypakowywania losowo ułożonych w pudełku elementów w jednoznaczny, zdefiniowany wcześniej sposób, przekazując je do kolejnych zadań związanych z obróbką.

Partnerem głównym Forum była firma Universal Robots, partnerami - DRIM Robotics, EasyRobotics, HORIZON-AUTOMATION, Kinova, Mobile Industrial Robots, OnRobot, PM Project, Pneumatic Complex, ROEQ, Sick oraz Siemens.

źródło: Informacja prasowa
Maurrr80
2019-07-09
Rzeczywiście to niesamowite jak bardzo maszyny zmieniają oblicze fabryk. Równie ważne są jednak procesy optymalizacji produkcji, nad którymi pracuje wiele firm. Na stronie https://www.necc.pl/ znalazłem wiele interesujących rysunków, schematów oraz rozwiązań wpływających na wzrost efektywności zakładów produkcyjnych.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ