Partner serwisu
30 sierpnia 2018

Fakty i mity – o roślinnych komórkach macierzystych w kosmetykach

Kategoria: Z życia branży

Roślinne komórki macierzyste od kilku już lat robią prawdziwą karierę w przemyśle kosmetycznym. Wystarczy wejść do drogerii i przeczytać etykiety stojących na półkach kremów by znaleźć w składzie komórki macierzyste jabłek, róży alpejskiej czy winogron.

Fakty i mity – o roślinnych komórkach macierzystych w kosmetykach

W czym zatem tkwi siła roślinnych komórek macierzystych i jak oddziałują one na naszą skórę?

Zacznijmy od wyjaśnienia samego pojęcia „roślinne komórki macierzyste”, gdyż może być ono mylnie odbierane. W kosmetologii określenie to oznacza jedynie zawartość komórki, otrzymaną w wyniku trawienia błony komórkowej, a nie żywą komórkę macierzystą. Docelowy surowiec kosmetyczny stanową ekstrakty komórek i to im zawdzięczamy dobroczynne działanie na skórę. Pierwszym etapem do uzyskania odpowiedniego surowca jest dobór materiału roślinnego, następnie jest on sterylizowany, tak aby zniszczyć wszystkie patogeny, a nie uszkodzić eksplantatu. Następnie w ramach kultury in vitro, wykorzystując zjawisko totipotencji, czyli nieograniczonej zdolności do dzielenia się komórek roślinnych, co pozwala na odtworzenie całego organizmu lub jego części jedynie z komórki, wytwarzana jest roślinna linia komórkowa o ściśle określonych właściwościach fizykobiochemicznych. Wyhodowane komórki macierzyste poddaje się działaniu wysokiego ciśnienia, a następnie procesowi trawienia błony komórkowej w celu uwolnienia zawartości komórki. Uzyskany ekstrakt jest niezwykle bogaty w substancje odżywcze i tzw. czynniki epigenetyczne, które regulują aktywność genów i funkcje komórek. Jednak same substancje aktywne i ich stężenie do nie wszystko – ważne, aby umieścić je w takich nośnikach, które ułatwią przenikanie ich przez warstwę naskórka, dlatego otrzymane substancje czynne zamykane są w liposomach.

W jaki sposób roślinne komórki macierzyste mogą oddziaływać na komórki ludzkiej skóry?

Komórki macierzyste wyróżniają się na tle innych komórek zdolnością do ciągłego namnażania się oraz różnicowania do innych typów komórek. Cechy te sprawiają, że pełnią one kluczową funkcję zarówno w okresie wzrostu organizmu, jak i w późniejszym czasie – odpowiadając za regenerację tkanek. W przypadku naszej skóry rola komórek macierzystych polega na utrzymaniu prawidłowej postaci skóry poprzez naturalną odbudowę naskórka, a także zagwarantowanie prawidłowego procesu gojenia się ran i ochrony przed zewnętrznymi zagrożeniami. Jednak proces regeneracji skóry z wiekiem ulega pogorszeniu - potencjał odnowy słabnie. Pojawiają się oznaki starzenia się: brak elastyczności, zmarszczki, skóra staje się cieńsza, bardziej podatna na niszczący wpływ promieniowania. I tutaj do działania wkraczają ekstrakty z roślinnych komórek macierzystych. Związki w nich zawarte wspomagają naturalne procesy podziału i odnowy komórek naszego organizmu. Badania in vitro pokazują, że wpływają one m.in. na poprawę witalności i żywotności komórek macierzystych skóry, stymulują jej regenerację, przeciwdziałając przedwczesnemu starzeniu się, zwiększają gęstość i elastyczność epidermy.

Powyższe właściwości roślinnych komórek macierzystych zadecydowały o tym, że są one coraz chętniej wykorzystywane w preparatach kosmetycznych - kremach, maseczkach, serum, balsamach. Jednym z nich jest Wierny Kompan krem do codziennej pielęgnacji twarzy z komórkami macierzystymi pomarańczy i jabłek, z oferty BodyBoom, którego wyjątkowy potencjał regeneracyjny kryje się połączonym działaniu komórek macierzystych, oleju z zielonej kawy i masła shea. Ekstrakty z komórek, dzięki bogactwu białek, lipidów, węglowodanów i soli mineralnych wzmacniają zdolności regeneracyjne skóry i przeciwdziałają fotostarzeniu. Obecność fitosteroli i kwasów tłuszczowych zawartych w oleju z zielonej kawy wpływa na wzmocnienie bariery ochronnej naskórka oraz normalizację pracy gruczołów łojowych. A masło shea zapobiega nadmiernej utracie wody, dzięki czemu skóra staje się jędrna, miękka i jedwabiście gładka w dotyku.

Moc regeneracyjna roślinnych komórek macierzystych, objawia się dopiero po pewnym czasie. Jednak przy systematycznym stosowaniu – kosmetyki zawierające ich ekstrakty są niezwykle skuteczne. Oczywiście im bardziej nasza skóra jest zniszczona słońcem i im starsi jesteśmy – tym trudniej będzie nam zaobserwować spektakularne zmiany w kondycji naszej cery. Póki co nikt jeszcze nie odkrył „źródła wiecznej młodości”!

Iwona Czopek, Head of Marketing & Communication marki BodyBoom

źródło: BodyBoom
fot. https://www.bodyboom.pl/pl/sklep/krem-do-twarzy.html
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ