Skrzyp na mocne włosy i paznokcie
Skrzyp (Equisetum L.) to jedyny współcześnie występujący rodzaj należący do gromady skrzypów. Obejmuje 15 gatunków, występujących niemal na wszystkich kontynentach. W medycynie, zielarstwie i kosmetyce wykorzystywany jest głównie skrzyp polny, rosnący w Polsce dziko. Można go spotkać na wilgotnych łąkach, polach, kartofliskach czy skarpach. Z wyglądu przypomina małą jodełkę.
Ze względu na powszechność występowania często jest traktowany jako uciążliwy chwast. Tymczasem jest to ceniona roślina lecznicza, wykorzystywana w medycynie naturalnej, pielęgnacji ciała i profilaktyce wielu schorzeń.
Ziele skrzypu zawiera m.in. duże ilości krzemionki, saponiny, flawonoidy i białka. Jest również bogate w składniki mineralne (np. żelazo), a bulwki na kłączach zawierają skrobię. W związku z tym skrzyp wykazuje działanie remineralizujące, moczopędne i przeciwzapalne. Krzemionka zapobiega miażdżycy oraz tworzeniu się kamieni w układzie moczowym.
Roślina ta stosowana jest zarówno wewnętrznie, np. przy schorzeniach dróg moczowych, jak i zewnętrznie – przy stanach zapalnych i podrażnieniach skóry. Przywraca skórze elastyczność, jędrność i sprężystość.
Zastosowanie
Lecznicze właściwości skrzypu wynikają z dużej zawartości krzemu oraz innych, cennych substancji. Skrzyp polny często stosowany jest w postaci naparu, okładów lub jako składnik preparatów leczniczych i pielęgnacyjnych przy uszkodzeniach, oparzeniach i stanach zapalnych skóry. Pomaga też uszczelniać naczynia krwionośne, dlatego coraz częściej jest składnikiem kosmetyków do cery naczyniowej. Preparaty ze skrzypu, będąc naturalnym źródłem krzemionki, doskonale sprawdzają się w kuracjach wzmacniających włosy i paznokcie.
Komentarze