Partner serwisu
21 lutego 2025

Jak zadbać o skórki wokół paznokci?

Kategoria: Aktualności

Wysuszone, pękające skórki wokół paznokci mogą z czasem przekształcić się w bolesne „zadziory”, utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Skąd bierze się problem przesuszonych i zadzierających się skórek? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić i zadbać o dobrą kondycję dłoni oraz skórek.

Jak zadbać o skórki wokół paznokci?

Szorstkie, pękające skórki – co jest tego przyczyną?

Problem przesuszonych, zrogowaciałych skórek dotyczy wielu z nas. Skąd się zatem biorą kłopoty ze skórkami wokół paznokci? Zacznijmy od ich budowy – są cienkie i pozbawione gruczołów łojowych, co sprawia, że bardzo łatwo tracą nawilżenie, nawet gdy dostarczamy je w aplikowanych na skórę kosmetykach. Dodajmy do tego negatywne działanie czynników zewnętrznych – wpływ suchego, zimnego powietrza, brak ochrony podczas stosowania środków czystości czy detergentów doprowadza do wysuszenia skórek wokół paznokci, ich nadmiernego rogowacenia i pękania. To jednak nie wszystko!

 Przyczyną pękających skórek i tworzenia się „zadziorów” mogą być także:

  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • źle wykonany manicure – zbyt częste lub głębokie wycinanie skórek wokół paznokci może prowadzić do powstawania „zadziorów” 
  • obgryzanie skórek i paznokci
  • niedobór cennych witamin A, E, C czy witamin z grupy B oraz mikroelementów – może powodować przesuszenie i pękanie skórek, a także wpłynąć na zwiększoną łamliwość i kruchość paznokci.

Nadmierna suchość dłoni, w tym również skórek wokół paznokci może być także wynikiem schorzeń  - dermatoz, czy jednym z objawów cukrzycy.

Jak dbać o skórki wokół paznokci?

Podobnie jak o dłonie – regularnie! Jeśli do tej pory skórki traktowałaś po macoszemu – czas poświecić im trochę uwagi, a różnicę w ich kondycji i wyglądzie zauważysz już niedługo.

Jak pielęgnować skórki wokół paznokci?

Wcierając krem lub serum do rąk nie zapominaj o skórkach wokół paznokci. Dobrą praktyką jest smarowanie dłoni kremem po każdym umyciu rąk.

Stosuj delikatne, nawilżająco-natłuszczające peelingi do rąk – pomogą w walce ze zrogowaceniami i zniwelują szorstkość.

Sięgaj po odżywcze oleje roślinne lub specjalistyczne maści do skórek – wcieraj  je w skórki, co pomoże zapobiec ich przesuszaniu i pękaniu.

Przynajmniej raz w tygodniu zastosuj głęboko regenerujące maski do rąk – zlikwidują szorstkość, zmiękczą i poprawią elastyczność skórę.

Dzięki zawartym w nim drobinkom ściernym z owocu luffy peeling złuszcza martwy naskórek i redukuje szorstkość skóry. Zawarte w nim ceramidy, masło shea, masło capacu, olej z babassu, olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej sojowy, mocznik i witamina E chronią dłonie przed przesuszeniem i wspierają regenerację oraz odbudowę naruszonej bariery hydrolipidowej naskórka. Warto zostawić peeling kilka minut dłużej na skórze!

Skutecznie redukuje uczucie napięcia i szorstkość skóry. Wysoka zawartość lipidów (zawartych w maśle shea i oleju kokosowym) intensywnie odżywia i wzmacnia barierę ochronną skóry. Dzięki ekstraktowi z czerwonych alg i wyciągowi z trawy tygrysiej krem zwiększa elastyczność skóry, wpływa regenerująco na płytkę paznokcia oraz kojąco na skórki wokół niego, a dzięki obecności komórek macierzystych z kwiatu Magnolii Sieboldii  kosmetyk dodatkowo spowalnia procesy starzenia skóry. To idealny produkt do codziennej pielęgnacji!

Jest idealne do skóry bardzo suchej i spierzchniętej. Zawarty w nim koktajl aż 7 olejków roślinnych: ze słodkich migdałów, arganowy, kokosowy, makadamia, z awokado, ryżowy oraz z nasion słonecznika, wzbogacony o witaminę E ekspresowo nawilża, wygładza, redukuje szorstkość, intensywnie regeneruje oraz wzmacnia barierę hydrolipidową, chroniąc skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i pękaniem.  Dodatkowa zaleta – serum jest wyjątkowo wydajne, opakowanie wystarczy na długi czas!

Ten krem to ratunek dla przesuszonej skóry dłoni i szorstkimi skórkami oraz sposób na walkę z przebarwieniami i plamami posłonecznymi, hormonalnymi oraz tymi związanymi z wiekiem. Zawarte w formule oleje z awokado, kokosowy oraz masło shea koją i wygładzają skórę oraz pielęgnując skórki wokół paznokci, a olej ryżowy - uelastycznia i ujędrnia skórę, i sprawia, że jest jedwabiście miękka. To produkt przebadany dermatologicznie

Duży wpływ na wygląd i kondycję skórek ma sposób ich usuwania. Możesz skorzystać ze specjalistycznych preparatów lub żeli do usuwania skórek, które rozpuszczają zrogowaciały naskórek wokół paznokcia. Jeśli jednak jesteś przyzwyczajona do wycinania skórek cążkami pamiętaj, aby wcześniej zastosować płyn zmiękczający lub choćby zafundować swoim dłoniom kąpiel w ciepłej wodzie np. z dodatkiem oliwy. To ułatwi odsunięcie skórek z płytki paznokcia i ułatwi ich wycięcie. Nie wycinaj skórek zbyt głęboko – możesz uszkodzić macierz paznokcia, zaburzając jego wzrost lub powodując bruzdy albo jego pękanie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Myjąc ręce unikaj kosmetyków z silnymi detergentami, które mogą podrażniać skórę. Postaw na delikatne formuły, bez SLS-ów.

Nie myj rąk w gorącej wodzie – rozpuszczasz ochronny płaszcz lipidowy naskórka, dodatkowo przesuszając naskórek.

Podczas domowych porządków chroń dłonie przed kontaktem z detergentami używając ochronnych rękawiczek.

W sezonie zimowym nie zapomnij o rękawiczkach! Nawet, gdy nie ma siarczystych mrozów, zimne powietrze i wiatr negatywnie wpływają na kondycję skóry.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ