Mineralny prezent od Matki Ziemi
W dawnych czasach była uważana za jeden z najdroższych towarów na ziemi, była nawet cenniejsza niż złoto. Pospolita, powszechnie stosowana w codziennej kuchni, bez niej potrawa nie ma smaku. Mimo, że niektórzy nazywają ją „białą śmiercią”, sól konsumowana z umiarem, jest potrzebna w diecie i wcale nie musi być biała.

Pamiętam swoje zdziwienie, kiedy dawno temu, będąc na południu Francji, odkryłam, że naturalna morska sól ma kolor szary, a nie biały. Nie jest delikatna i sypka, a przeciwnie – jest ciężka, zbita oraz wilgotna. Ponieważ jest suszona na słońcu, zawiera mikroskopijne cząsteczki morskiej fauny i flory oraz liczne minerały. Niestety zwykła biała sól, spotykana najczęściej w domach, to mocno przetworzona substancja – czysty chlorek sodu. Taka sól, która w procesie technologicznym została pozbawiona cennych mikroelementów, za to dodaje się do niej jod, fluor, glin, różne sztuczne substancje przeciwzbrylające – nie jest najzdrowsza.
KTÓRA SÓL JEST NAJLEPSZA?
Na szczęście mamy dziś ogromny wybór i warto dokonywać go świadomie. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów soli, które nie są przetworzone: kamienna, morska, himalajska, hawajska. Która sól jest najlepsza? Zdania są podzielone. Każda z nich ma inne właściwości, różną zawartość minerałów, kolor oraz minimalnie inny smak (np. czarna sól hawajska posiada także specyficzny, siarkowy zapach). Można stosować je wymiennie. Sól używamy nie tylko w kuchni, bywa też stosowana w kosmetyce oraz w medycynie estetycznej.
MORZE MARTWE
Na osobną uwagę zasługuje sól z Morza Martwego, gdyż jest wyjątkowo bogata w minerały i ma cudowne właściwości pielęgnacyjne, a nawet lecznicze!
Zbiornik Morza Martwego to najniższy punkt na ziemi, zawiera najbogatsze i najczystsze na świecie źródło naturalnych soli, nagromadzonych przez tysiące lat. Jego zasolenie jest tak olbrzymie (ponad 30%), że z wyjątkiem kilku gatunków bakterii nie zachowały się tu żadne inne formy życia. Morze to słynie z soli, błota i cennych minerałów. Według legend już nawet Kleopatra korzystała z jego naturalnych bogactw.
JAK DZIAŁA SÓL Z MORZA MARTWEGO?
Sól pochodząca z Morza Martwego posiada zupełnie inny, o wiele bogatszy skład niż zwykła sól morska. Zawiera ok. 80 minerałów. Są to między innymi: magnez, wapń, potas, brom, żelazo, mangan, miedź, siarka i jod. Działanie pielęgnacyjno-terapeutyczne soli jest następujące:
- wpływa regenerująco na cały organizm
- pomaga w leczeniu chorych stawów
- łagodzi bóle mięśni i kości
- zmniejsza napięcie, działa uspakajająco i relaksująco
- łagodzi stres oraz depresję
- poprawia krążenie
- oczyszcza skórę ze szkodliwych substancji
- złuszcza martwy naskórek, zmiękcza i wygładza skórę
- pomaga w leczeniu chorób skórnych takich jak: łuszczyca, egzema, trądzik
- działa wyszczuplająco, poprawia ukrwienie, przyczynia się do likwidacji cellulitu i ujędrnia skórę
- skóra staje się odświeżona i pełna blasku
SÓL Z MORZA MARTWEGO – ZASTOSOWANIE W KOSMETYCE
Kąpiel w wodach Morza Martwego to na pewno niezapomniane przeżycie. Jednak mało kto może sobie pozwolić na taki luksus. Na szczęście istnieje możliwość, aby w zaciszu własnej łazienki stworzyć sobie domowe SPA, z zastosowaniem soli pochodzącej z Morza Martwego oraz kosmetyków, które ją zawierają. Może to być na przykład:
- sól, jako dodatek do kąpieli
- roztwór solankowy
- błoto
- gotowe kosmetyki z dodatkiem soli
- peeling
- inhalacja
DIY: DOMOWY PEELING SOLNY
Kto ma ochotę sprawdzić, jak wspaniale działa sól z Morza Martwego na ciało, niech spróbuje zastosować peeling solny. Można zrobić go własnoręcznie, a przepis jest bardzo prosty:
Składniki:
– garść drobno zmielonej soli z Morza Martwego (można utrzeć w moździerzu)
– oliwa z oliwek lub inny nierafinowany olej roślinny (1 łyżka)
– opcjonalnie: kilka kropli olejku eterycznego
Wszystkie składniki wymieszać. Peeling zaleca się nakładać na oczyszczoną skórę. Kolistymi ruchami lekko wmasować i zostawić na chwilę, aby minerały wniknęły w skórę. Zmyć letnią wodą.
Jeśli nie masz w domu soli z Morza Martwego, możesz użyć też zwykłej soli morskiej, jednak działanie pielęgnacyjne i odżywcze dla skóry takiego zabiegu będzie dużo słabsze.
* Tutaj mała uwaga. Pamiętaj, że sól z Morza Martwego zawiera bardzo dużo drogocennych minerałów i dlatego działa na skórę, hmm… dość intensywnie. Jeśli podczas aplikacji peelingu poczujesz mrowienie, zaczerwienienie skóry czy nawet lekkie swędzenie – nie przejmuj się, bo to dobry znak, czyli: działa! Natomiast nie używaj peelingu, jeśli masz rany na skórze, bo będzie szczypać i to mocno.
Komentarze